Jdi na obsah Jdi na menu
 


křeček a jeho smysly

 

Zrak:

jako noční tvor nemá moc dobře vyvinutý zrak.
Vnímání tvarů a barev je patrně pouze nedostatečně rozvinuto.
Naproti tomu je křeček se svýma po stranách posazenýma kulovitýma očima schopen jedním pohledem zachytit celé své okolí.
Dá se říci, že křeček má opravdu široký rozhled - asi 110˚. Na naše poměry je křeček ovšem poněkud krátkozraký, na vzdálenost větší než 1 metr je již stěží schopen rozeznat kontury.
Pohyby, třeba blížícího se nepřítele, ovšem je schopen rozeznat na větší vzdálenost. Na denním světle je křeček téměr slepý. To také vysvětluje jeho často pozorovatelnou lekavost, ocitne-li se náhle v neznámém prostředí.

Čich:

stejně jako my poznáme člověka podle jeho vzhledu, ukládá si křeček do paměti vzory pachů a s jejich pomocí, pak i po dlouhé době rozezná příslušníky stejného druhu, nepřátele i své chovatele.
Páry nebo příbuzenstvo se rozeznávají podle skupinového pachu, který i přes jejich přirozené agresivní sklony zajistí mírné chování.
Potravu je křeček schopen ucítit na velké vzdálenosti. Díky pachovým značkám, které zanechává třením svých mazových žláz o důležité předměty a místa, a díky svým výkalům a moči je křeček schopen orientovat se ve svém okolí i po tmě.

Sluch:

schopnost akustického vnímání je u křečků velice rozvinutá, jsou schopni vnímat také frekvence ze spektra ultrazvuku.
To jim neslouží na obranu proti nepřátelům, ale spíše k vnitrodruhovému dorozumívání.
Tak mohou všechny mláďata pro nás neslyšitelnými zvuky přivolat svoji matku, když je jim po opuštění rodného hnízda příliš zima, nebo mají hlad či žízeň. Křečci jsou schopni rozeznat různé tóny hlasu, či po nějakém čase poznat toho, kdo se o ně stará. Během dne křeček složí své ušní boltce, aby mohl nerušeně spát.

Hmat:

stejně jako hmatové vousky slouží rovněž jemné chloupky na bocích a na předních i zadních končetinách k orientaci v noci. S pomocí těchto speciálních chloupků a vousků je křeček schopen vnímat překážky, které se mu postaví do cesty. Kromě toho mu také pomáhají lépe odhadnout, zda je pro něho otvor či průlez dostatečně široký.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tak to jsem teda opravdu nečekala!!!

(Lucie Pokorná, 20. 11. 2018 16:26)

Myslím si, že tato stránka ani nemusela existovat, protože čistou náhodou jsou úplně stejné články i na Wikipedii! A zkopírovat článek umí opravdu každý blb.

ha

(ha, 23. 8. 2017 22:01)

ha

 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< leden / 2020 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 160406
Měsíc: 1830
Den: 61